Jak się robi przypinki?

Zwane też pinami, pinkami czy buttonami - przypinki to jedne z najprostszych i chyba najpopularniejszych dodatków modowych w kategorii cenowej "na każdą kieszeń". Stanowią tańszą, bardziej masową, odpowiedź na broszki. Dostępne w różnych rozmiarach, pojawiają się coraz częściej również jako elementy reklamowe, także dostępne w naszym sklepie, z naszymi wzorami.
W dzisiejszym wpisie pokażę Wam jak przygotowuje się przypinki, z jakich elementów się składają i odpowiem na pytanie, które kilka osób nam zadawało - jak szybko się robi pinki?

Drukowanie wzoru

Zaczynamy od motywu graficznego, czyli od tego co chcemy nosić przypięte na torbie lub koszulce.
W zależności od tego jaką macie maszynkę do przypinek, zmieniają się wymagania dotyczące grubości papieru. Według producenta naszej maszynki, papier powinien mieć gramaturę 80-90g, my jednak drukujemy na papierze kredowym 130g, który mimo, że przekracza normy ustalone przez producenta spokojnie spełnia nasze wymagania. Wprowadzenie jeszcze grubszego papieru kończy się rozwarstwianiem przypinek.
Wzory drukujemy w formie koła o średnicy 32 mm, dotyczy to przypinek o średnicy 25 mm. Za chwilę zrozumiecie dlaczego potrzebny jest większy wzór w stosunku do rozmiaru pinki.

Wycinanie wzorów

Gotowe wydruki ze wzorami wycinamy specjalnym nożem obrotowym. Jak widzicie fajnie jest przygotować sobie kilkanaście/kilkadziesiąt wzorów na jednym arkuszu, układając je gęsto obok siebie (z zachowaniem kilkumilimetrowych odstępów).



Elementy przypinek 

To powinien być jeden z ciekawszym punktów tego wpisu - odpowie Wam z ilu i jakich elementów składa się klasyczna przypinka.
Przypinka składa się z pięciu elementów:
- wydrukowanego i wyciętego wzoru
- metalowy awers, my nazywamy go "tarczą"
- folia przezroczysta
- pierścień
- agrafka
W naszym przypadku, szóstym, nieformalnym elementem jest nalepka z logo, którą wklejamy od wewnątrz przypinki.



Przygotowanie przypinki

Teraz zaczyna się właściwa zabawa. Podstawą jest maszynka do robienia przypinek, zdrobniale nazywamy naszą "machinka do pinka". Urządzenie takie składa się z obrotowej matrycy z dwoma cylindrami i dźwigni zaciskowej. Aluminiowy stelaż i stalowe matryce. Bardzo poręczna i bardzo solidna.


Do jednego z cylindrów (tego płytszego) wkładamy kolejno: metalowy awers, wzór i folię przezroczystą.


Następnie energicznym ruchem zaciskamy wydrukowany wzór i folię razem na tarczy. Całość "znika" z cylindra i pozostaje na mechanizmie zaciskowym.


Przekręcamy matrycę. 


Do drugiego cylindra wkładamy pierścień i ponownie zaciskamy. W ten sposób pierścień ostatecznie zaciska i naciąga wcześniej połączony papier i folię. Teraz wyjaśnia się dlaczego wzór przygotowujemy większy niż rozmiar przypinki. Cała "nadlewka" papieru wchodzi pod pierścień i razem z folią jest mocno zaciśnięta.

Przypince brakuje jeszcze ostatniego elementu - agrafki. Agrafkę wkładamy już ręcznie.


Proste. Tak prezentuje się gotowy zestaw przypinek Pop Cult.



... i jeszcze wilk Lupus wygląda z cylindra tuż przed "zapinkowaniem" :)


Na koniec miałem odpowiedzieć jak szybko przygotowuje się jedną przypinkę?  Według producenta maszynki do przypinek, w ciągu godziny można przygotować około 300 sztuk tego gadżetu. Nigdy tego nie sprawdzaliśmy. Średnio jedną pinkę robimy od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Wątpię byśmy dali radę utrzymać to tempo przez godzinę. Powtarzalna, monotonna praca strasznie nas nuży. ;)

4 komentarze:

  1. Pytanie, ile kosztuje taka maszynka? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. to kiedy Runo rusza z warsztatmi na których można się pobawić robieniem przypinek, wlepek i innymi cudami? (coś kiedyś o tym mówiliście)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym roku przeniesiemy część pracowni do Wrocławia, m.in maszynkę do przypinek :)

      Usuń